Zhodnocovanie odpadu
V roku 2011 bol realizovaný projekt „Intenzifikácia zhodnotenia a energetického využitia komunálneho odpadu“, výstupom ktorej je zhodnocovanie komunálneho odpadu činnosťou R12 – Výmena odpadov určených na spracovanie niektorou z činností R1 až R11, s koncovým zhodnotením činnosťou R1 – Využitie najmä ako palivo alebo na získanie energie iným spôsobom. Realizáciou projektu podporeného Ministerstvom životného prostredia s príspevkom z Kohézneho fondu Európskej únie došlo k zásadnej zmene v spôsobe nakladania s komunálnym odpadom v regiónoch Žilinského kraja, v ktorých pôsobí spoločnosť. Zneškodňovanie komunálnych odpadov na skládke je nahradené ich mechanickým spracovaním na automatizovanej linke v Hričove, ktorých výstupom je alternatívne palivo pre cementárne. Ročne je takto spracovaných cca 40 tis. ton komunálnych odpadov, čo významnou mierou prispieva k odbúraniu odpadov zo skládok a ich efektívnemu zhodnocovaniu.
Zhodnocovanie komunálnych odpadov Intenzifikáciou zhodnotenia a energetického využitia komunálneho odpadu je plne v súlade so smernicou Rady Európy 1999/31/ES z 26.apríla 1999 o skládkach odpadov a Stratégiou obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky odpadov schválenou Ministerstvom životného prostredia SR v roku 2010.
V zariadení sa zhodnocujú odpady kategórie „O“ (ostatný odpad) podľa schváleného prevádzkového poriadku príslušným OÚ OŽP.
Komposty sú vyrábané priemyselným spôsobom v súlade s STN 46 5735 „Priemyselné komposty“. Cieľom výroby kompostu je vyrobiť biologicko-minerálny komplex cestou termického kvasenia, ktoré je usmerňované prevzdušňovaním kompostovateľnej zmesi prehadzovaním. Organická hmota sa opätovne vráti do prirodzeného kolobehu vo forme kompostov, ktoré slúžia ako prirodzený substrát pre rastliny a zároveň ako hnojivo zabezpečujúce harmonický rast rastlín. Priemyselné komposty slúžia na rekultiváciu trávnych porastov v parkoch, na sídliskách ako aj okrasných záhonov v centrálnej mestskej zóne a v okrajových častiach mesta Žiliny.